Anasayfa / Haberler / Toyota Hilux Hi-Cruiser Sürüş İzlenemi

Toyota Hilux Hi-Cruiser Sürüş İzlenemi

Toyota’nın pickup pazarındaki temsilcilerinden Hilux modelini sizler için deneyimleme fırsatı bulduk.

Ülkemizde genellikle iş amaçlı kullanılan fakat gündelik kullanımlar için hatta off road kullanımlarında da bile beklentileri karşılamayı başaran pickup modellerinden Hilux bu ay test konuğumuz oldu.

Tasarım

Aslında böyle bir otomobilin tasarımından bahsetmek çok fazla doğru değil. Fakat biz sizler için hızlıca değerlendirelim. Yerden hemen hemen 30 cm yüksek olan Hilux, heybetli bir görünüme sahip. Otomobilin yan tarafında bulunan çamurluk ağızları ve basamak bu algıyı güçlendiriyor. Arka tarafına geçersek burada sizi çok fazla bir şey karşılamıyor. Sadece kocaman bir yükleme alanının mevcut olduğu Hilux’un bizim test ettiğimiz versiyonunda arkada kilitlenebilen bir kapak yer alıyordu.

Motor ve Şanzıman

Gücünü 2.8 litrelik sıralı 4 silindirden oluşan dizel motordan alan otomobil, 177 bg güce ve 450 Nm torka sahip. Aslında burada beygirin bir önemi yok çünkü ağır şartlarda sizin ihtiyacınız olan tek şey sahip olduğu torkta gizli. 6 kademeli CVT (tork konventörlü) şanzıman ile uyumlu çalışan motor viteslerini sarsıntısız gerçekleştirebiliyor (CVT’nin alıştığımız karakteristik yapısı). Sabit devirde gitme isteği burada da karşımıza çıkıyor fakat Hilux’un sahip olduğu 450 Nm tork sayesinde otomobil gövde ağırlığını düşük devirde bile rahatlıkla taşıyabiliyor.

İç mekân

Yaşam alanı aslında diğer Toyota modellerinden çok farklı değil. Büyük bir dokunmatik ekran, kontroller ve direksiyon. Sade yapısı ile gözü yormayan ve dayanıklı malzemelerden yapılan ön konsolda firma dayanıklılığı ve kullanışlılığı ön plana çıkartmış. Genel olarak günümüz standartlarını karşılayan bu alanda yer alan multimedya sisteminde mavi ağırlıklı yerine Toyota’nın artık daha renkli bir arayüze geçme zamanı gelmiş.

Sürüş

Hilux, rakiplerinden daha konforlu bir sürüş deneyimi sunmayı başarıyor. Her ne kadar pikupların klasik yoldaki zıplayarak ilerleme karakteri olsa da arkadaki yükleme alanına bir miktar eşya koyduğunuzda veya kalabalık bir şekilde yolculuk yaptığınızda bu sorun ortadan kalkıyor. Elektrik destekli direksiyonunun yapay hissiyatına rağmen virajlarda ve manevralarda aracın dengesini hızlıca anlayabiliyorsunuz. Zorlu işlerle baş edebilmesi için yapılan süspansiyon sistemi, yol dışında arazi kullanımlarında kullanıcısını fazlasıyla tatmin etmeyi başarıyor. Tabi arazi kabiliyetindeki bu başarının arkasında 3 farklı seçenek sunan çekiş özelliği ve kilitli diferansiyelin yeri büyük.

Sonuç

O aslında bir pikup ve ona verilen görevleri yerine getirebiliyor. Şehir içerisinde aşırı bir konfor sağlayamasa da amacına hizmet eden bir otomobil ve onunla küçük kaçamaklar yapmak mümkün. Kısacası Hilux, beklentilerinizin ne altında ne de üstünde bir deneyim sunuyor. Parasının ve sınıfın gerekliliklerini size sunmayı başarıyor.

Teknik tablo

Motor: 2755 cc, sıralı 4 silindir, dizel, 177 bg, 400 Nm
Şanzıman: 6 kademeli CVT
Yakıt tüketimi/CO2 salınımı: 6.6 lt/100 km, 154 g/km
Hızlanma: 0-100 km/s 7. sn, 175 km/s
Ağırlık: 2080 kg
Fiyat: 117,850 TL

Yazar: Ömrüm Tolga ÇOLAK

Kaçırmayın!

Toyota’dan Chatbot Uygulaması “HazırCevap”

Toyota dijital dünyadaki yeniliklerini ara vermeden sürdürüyor. Toyota, interaktif shoowroom gibi sektöründe yine bir ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir