Anasayfa / Teknoloji / Donanım / Sony 4K Ev Sinema Projektörü İncelemesi

Sony 4K Ev Sinema Projektörü İncelemesi

Sony’nin en yeni ev sinema projeksiyonu VPL-VW550ES 4K SXRD modelini sizler için inceledik. Gerçek 4K HDR deneyimi sunan bu projeksiyon hakkında detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. 

Sony, yeni kompakt gerçek 4K Ev Sineması projektörü ile ev sineması serisini daha da geliştiriyor. Sony’nin mevcut portföyünde 4K HDR teknolojisini destekleyen üçüncü model olan VPL-VW550ES, sevdikleri içeriği muhteşem görüntü kalitesiyle izlemek isteyen sinema, müzik ve spor tutkunları için ideal ev sineması veya oturma odası sinema çözümü olarak öne çıkıyor. 4K HDR içeriğe talep artmaya devam ederken, VPL-VW550ES modeli, en yeni 4K standartları açısından geleceğe dönük bir yapıdadır ve günümüz içeriklerinden en iyi şekilde yararlanmak için HDR ile uyumludur. VPL-VW550ES, daha önce popüler HW serisi yeni VPL-HW45ES ve üstün kaliteli VPL-VW5000ES modellerinin güncellenmesinden sonra, Sony tarafından piyasaya sürülen üçüncü ev sineması projektörü olarak raflardaki yerini alıyor.

Evet ürün hakkındaki genel bilgiler bu şekilde. Şimdi daha samimi bir dille ürünle ilgili deneyimlerimizi aktarmaya başlayabiliriz. Sony test için gönderdiği 4K SXRD projeksiyon, evde gerçek sinema deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Perdesiz kullanımlarda bile keskin, canlı ve kaliteli bir görüntü sunan bu ürün, sadece sinema deneyimi dışında oyun oynamayı sevenlerinde ilgisini çekecektir.

Test ettiğimiz süreç boyunca ürünü 3 farklı cihaz ile kullandık. Bunlar neler diye soracak olursanız; bilgisayar, uydu alıcısı ve oyun konsolu. Oyun konsolu olarak tercihimiz Sony’nin Playstation 4 Pro modeli oldu. Yakın zamanda da platformumuzda incelemesinin yayınlanacağı bu oyun konsolu 4K HDR bir projeksiyon ile uyumla çalışmayı başardı. Her iki üründe de bulunan 4K HDR özelliği sayesinde ışıklar karartıldığında adete oyunu oynamıyor yaşıyorsunuz. Bilgisayar ve uydu ortamında ise durum çok farklı değil gelen görüntü sinyalini size maksimum kalitede aktarmayı başaran ürün sayesinde gözünüz yorulmadan uzun süreler görüntüye bakabiliyorsunuz.

60 inç boyutundan 300 inç boyutuna kadar size görüntü imkanı sunan bu ürünü kullanışlılık açısından da oldukça beğendik. Odanızda bir kere konumlandırdıktan projeksiyonun lensini belli miktarlarda mekanik olarak hareket ettirmenize izin veren bu sistem sayesinde kendi odak noktanıza göre görüntüyü ayarlayabiliyorsunuz. İki farklı HDMI bağlantısı sayesinde de iki farklı cihaz bağlayarak cihazlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Peki bu kadar beğendiğimiz bu ürünün eksik yanları yok mu? Elbette ki var. Ürünün belki de en önemli eksik yanlarından bir tanesi fan sesi.  Tabi bunlar hemen gözünüzü korkutmasın. Ürünü açtığınız andan itibaren çalışmaya başlayan soğutma fanı, kısık sesle bir görüntü izlerken sizi rahatsız edebiliyor. Yüksek bir ses ile çalışan bu fanı ayarlardan turbo moduna alırsanız bu gürültü daha da artmakta fakat buna ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum. Ürünün bir diğer eksik yanı ise geç tepkime vermesi. İlk açılışı oldukça yavaş olan VPL-VW550ES, biraz daha hızlı olabilirdi.  

Ürünün Türkiye’de 9.250 + KDV’lik bir satış fiyatına sahip. Farklı bir konsept ile hazırladığımız bu inceleme yazımız umarım hoşunuza gitmiştir. Ürün hakkındaki detaylı teknik özelliklere buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Ömrüm Tolga ÇOLAK

Kaçırmayın!

Toyota’dan Chatbot Uygulaması “HazırCevap”

Toyota dijital dünyadaki yeniliklerini ara vermeden sürdürüyor. Toyota, interaktif shoowroom gibi sektöründe yine bir ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir