Anasayfa / Haberler / Peugeot 308 İncelemesi

Peugeot 308 İncelemesi

Peugeot’un kompakt hatchback otomobili 308’i sizler için deneyimledik. Kullanışlılığı ile öne çıkan model kullanıcısını tatmin etmeyi başarıyor. 

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, yeni çıkarttığı modeller ile pazardaki yerini korumaya devam ediyor. Uzun bir süredir aramızda olan 308 modeli bu yazımızdaki test konuğumuz. Otomobilin tasarımına hızlıca bakacak olursak ön tarafında bulunan led farlar, krom ızgara ilk göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Arka tarafında ise Peugeot’nun yeni modellerinde de olan aslan pençesi şeklindeki stop lambaları mevcut. Aracın genel tasarım bütünlüğünü sağlayan ve daha dinamik bir görünüm kazanan 308’in sadece bizim değil bir çok insanın beğenisini kazandığını düşünüyoruz.

Teknik tarafa geçtiğimizde test ettiğimiz model de 1.6 litrelik 120 bg güç üreten dizel bir motor bizi karşılıyor. 6 kademeli EAT6 şanzıman ile kombine edilen motor performansı ile kullanıcısını tatmin etmeyi başarıyor. Sahip olduğu 120 bg gücü 3500 d/dak‘tan, 300 Nm torkunu ise 1750 d/dak‘tan itibaren üreten motor, değişken geometrili turbo özelliği sayesinde ilk kalkışta etkili bir şekilde ivmelenmeyi başarıyor. Şehir içi kullanımlarda fabrika verilerine yakın bir tüketim verisi elde ettiğimiz model ile ortalama  5.0-5.5 lt/100 km ile seyahat edebilirsiniz.

308‘in ses yalıtımı bizi bir miktar hayal kırıklığına uğrattı. Yol ve rüzgar gürültüsünü makul miktarda kabine aktaran model de motor gürültüsünü bir miktar fazla duyuyorsunuz. Özellikle belirtmeliyiz vitesin yanına yerleştirilen Sport tuşuna bastığınızda maalesef hoparlörlerden yapay bir motor sesi geliyor. Aracın direksiyon sertliği ideal. Süspansiyonlar ise 18 inçlik jantlara rağmen güzel iş çıkartıyor. Ayrıca otomobilde bulunan PilotSport3 lastiklerinde yol tutuşunu bir hayli arttırdığı bir gerçek.

İç mekanda ferah bir yaşam alanı mevcut. Özellikle cam tavan ve açık renk tercih edilen döşemeler sanki yokmuş gibi geliyor. Sürüş pozisyonuma göre ayarladığım koltuğun arka tarafında uzun boylu bireyler için yeterli baş ve diz mesafesi kalıyor. 4 kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği ve hatta 5. kişi için de nispeten yeterli bir alanın bulunduğu model ortalama bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayan özelliklere sahip.

Son olarak 308, 420 literelik bir bagaj hacmine sahip uzun yolculuklarda eşyalarınız için yeterli gelebilecek olan bu alanı isterseniz arka koltuk sırtlıklarını katlayarak 1228 litreye çıkartabilmek mümkün. Ülkemizde 85.000 TL‘den başlayan fiyatlar ile satışa sunulan 308‘in test ettiğimiz modelin fiyatı 122.900 TL.

 

 

Yazar: Ömrüm Tolga ÇOLAK

Kaçırmayın!

Toyota’dan Chatbot Uygulaması “HazırCevap”

Toyota dijital dünyadaki yeniliklerini ara vermeden sürdürüyor. Toyota, interaktif shoowroom gibi sektöründe yine bir ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir