Anasayfa / Haberler / DDoS nedir?

DDoS nedir?

Son günlerde ülkemizde yapılan siber saldırılar sonucunda internet siteleri çökmüş ve çok sayıda kuruluş bu durumdan olumsuz etkilenmişti. Söylentilere göre saldırılar DDoS ile ilgili. Peki DDoS nedir? İşte cevabı.

Geçtiğimiz günlerde ülkemize yapılan DDoS saldırıları sonucunda sayısız kuruluş ve internet sitesi zarar görmüştü. Saldırıların arkasındaki ismin ise Anonymous olduğu ortaya çıktı. Son dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerinin kötü gitmesi Rus hack gruplarının böyle bir saldırı yapmasına sebep olmuş olabilir. Peki DDoS nedir? DDoS saldırıları nasıl yapılır?

DDoS saldırıları dünya çapında senelerdir büyük sorunlar açmaya devam ediyor. Örneğin 2009 yılında Twitter’ın saatlerce kapalı kalmasına yol açan saldırı bir DDoS saldırısıydı. Aynı durum 2012 yılı içerisinde Türk Hava Yolları’nın çalışanlarının düzenlediği greve destek amacıyla, THY’nin online uçuşlar sayfası aynı saldırıya maruz kalmış ve uçuşlar bu saldırılar yüzünden oldukça gecikmişti. Peki bu denli büyük sorunları ortaya çıkaran DDoS nedir?

DDoS nedir?

DDoS saldırısı (Distributed Denial of Service Attack) adı verilen siber zorbalık, çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları istila edilerek hizmet veremeyecek duruma getirilmesine verilen isimdir. Yani tek bir kaynaktan hedefe doğru saldırı yapılması şeklinde olan DDoS, zamanla şiddetinin arttırılması için çok sayıda kaynaktan tek hedefe yapılan saldırı şekline dönüşmüştür.

DDoS-nedir

Bütün sistemlerin kullanıcı sayıları, hat kapasitesi, anlık istek sayısı gibi unsurlar için belli kapasiteleri vardır. Sistemler bu kapasitenin biraz daha üstünde yükü kaldırabilecek şekilde tasarlanır. DDoS saldırılarında ise, sistemin kaldırabileceği kapasitenin çok üzerinde anlık istek, anlık kullanıcı sayısı ile sistem yorulur ve cevap veremez hale getirilir.

Siber Saldırılara Açıklama Geldi

DDoS saldırısı nasıl yapılır?

DDoS saldırıları, günümüzde çok kolay bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Bunu gerçekleştirmek için üst düzey bilgi birikimine ihtiyaç kalmamıştır.

Internetten indirilebilecek basit programlar kullanılarak bir sistem hedef alınabilir ve sadece IP adresi ya da alan adı girilerek hedef sistemin erişilemez olması sağlanabilmektedir.

DDoS-nedir-2

Bu nedenle, DDoS saldırıları kurumlar için öncelikli tehdit unsuru haline gelmiştir. Bu saldırıya maruz kalan ve hizmet veremeyen kurumlar ciddi anlamda maddi zarara ve itibar kaybına uğrayabilmektedirler. DDoS saldırıları, uluslar arası siber savaşlarda da etkin olarak kullanılmaktadır.

Okurlara Soruyoruz: DDoS saldırısının ülkemize yaşattığı maddi zarar tahmini olarak ne kadar olabilir?

Yazar: Barış Özel

Kaçırmayın!

Toyota’dan Chatbot Uygulaması “HazırCevap”

Toyota dijital dünyadaki yeniliklerini ara vermeden sürdürüyor. Toyota, interaktif shoowroom gibi sektöründe yine bir ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir